Szukaj
Wpisz szukany wyraz:
28.07.2016.
Start arrow Nowe Skalmierzyce
FLESZ

29.07.2006 - strona zostala zbudwana na nowo. Został zmieniony silnik, który odpowiada za generowanie treści strony. W najbliższych dniach mogą nastąpić chwilowe problemy. 

27.07.2006 - już niedługo zamieszczę dokumentację fotograficzną pięknego kościółka drewnianego położonego we wsi Trzebicko. Zobacz pierwsze zdjęcie.

01.08.2006 - Kościół katolicki w Trzebicku - zapraszam do obejrzenia.  

 
Kościół katolicki w Nowych Skalmierzycach PDF Drukuj

Miasto położone w bezpośrednim sąsiedztwie Kalisza.. Kościół został wybudowany w latach 1911-1913 staraniem pastora Bertholda Haarhausena. Budynek jednokondygnacyjny, nakryty wysokim dachem, wnętrze jednonawowe z wyodrębnionym prezbiterium w którym pierwotnie znajdował się ołtarz ambonalny. W kościele zachowało się drewniane sklepienie pokryte polichromią z motywami roślinnymi i wersetami biblijnymi. Empory balkonowe, bogato zdobione oraz drzwi z zarysami kolumn w frontonie kościoła są dopełnieniem bogactwa tej świątyni. Po II wojnie światowej opuszczony kościół przejęli katolicy. Akt poświęcenia świątyni miał miejsce 26 czerwca 1951 roku. Wtedy tez kościół zyskał tytuł Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 1989 roku, na mocy ustawy o Stosunku Państwa do Kościołam, Skarb Państwa przekazał kościół wraz z plebanią parafii rzymskokatolickiej. Obecnie kościół filialny parafii w Nowych Skalmierzycach.

 

1.
1.JPG
2.
2.JPG
3.
3.JPG
4.
glowny.JPG
5.
mapa.gif

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

2P :: (C) 2016 Kościoły ewangelickie i katolickie - Diecezja Kaliska